Światowy Dzień FAS
9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS (z ang. Fetal Alcohol Syndrom czyli Alkoholowy Zespół Płodowy). Choć świadomość kobiet i mężczyzn na temat konsekwencji jakie niesie spożywanie alkoholu w czasie ciąży rośnie, to wciąż jeszcze są osoby, które nie wiedzą co to jest FAS i jakie są skutki braku abstynencji w okresie prenatalnym, a także w czasie karmienia piersią. FAS jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń spowodowanych działaniem alkoholu na płód w czasie ciąży. Może on wywoływać opóźnienia umysłowe, wiele dysfunkcji mózgu oraz anomalie rozwojowe. Spożywany alkohol przez kobietę w ciąży bardzo łatwo przenika przez łożysko, dostając się do krwiobiegu dziecka. Alkohol powoduje przede wszystkim obumieranie komórek nerwowych, dlatego też dzieci z FAS przychodzą na świat z dużo mniejszą ilością neuronów niż inne. Dziecko, którego matka w czasie ciąży spożywała alkohol, narażone jest nie tylko na niski poziom IQ, ale również na zaburzenia uwagi, a także liczne zaburzenia fizyczne i neurologiczne. Wiele dzieci doświadcza ponadto poważnych zaburzeń zachowania oraz z trudem przychodzi im funkcjonowanie w społeczeństwie. Należy być świadomym, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, o której można z całą pewnością powiedzieć, że nie wpłynie niekorzystnie na rozwój dziecka w okresie prenatalnym.
Światowy Dzień FAS symbolicznie rozpoczyna się punktualnie o godz. 9:09. Powtarzające się dziewiątki w dacie i godzinie nie są przypadkowe. Mają symbolizować 9 miesięcy ciąży bez alkoholu.
Na pomysł ustanowienia Światowego Dnia FAS wystąpiło troje rodziców: Bonnie Buxton wraz z mężem Brianem Philcox z Toronto w Kanadzie oraz Teresa Kellerman z Tucson (USA). Ich adoptowane dzieci cierpiały na niepełnosprawność spowodowaną piciem alkoholu przez matkę w trakcie ciąży. Idea mająca na celu uświadomienie (nie tylko przyszłym matkom) skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka szybko uzyskała społeczne poparcie, głównie ze strony rodziców adopcyjnych i zastępczych – sfrustrowanych brakiem świadomości dotyczącej Alkoholowego Zespołu Płodowego wśród opinii publicznej. Początkowo lokalna akcja bardzo szybko rozprzestrzeniła się po całym świecie. W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Fas odbył się w 2004 roku. Dzisiaj obchodzony jest już w większości krajów.